Elérhetőségek

Képeslevelezőlap-gyűjtők Egyesülete

Cím: 9700 Szombathely,
Kisfaludy Sándor u. 1 - Pf: 233
Telefon:
+36(20)2865806
Gyűjtők Egyesület támogatása


Horváth Zoltán

Horváth Zoltán

6000 Kecskemét, Sétatér utca 11. 3/2
Telefon (vezetékes, mobil): 76/325-038, 30 266 6167
E-mail: hzoltan83@yahoo.com

1972-ben születtem és családommal Kecskeméten élek. A kecskeméti Kandó Kálmán Technikumban tanítok angol nyelvet, 1998 óta. A képeslapgyűjtést 2003-ban kezdtem el. Abban az évben Szombathelyen jártam és megnéztem az országos gyűjtőtalálkozó alkalmából összeállított tematikus képeslap-kiállítást. Nagy hatást tett rám a sok szép tabló, és kedvet kaptam pár téma gyűjtéséhez. 2009 óta tagja vagyok a szombathelyi Képeslevelezőlap-gyűjtők Egyesületének.
2003 és 2010 között aktívan gyűjtöttem a freecardokat (reklámképeslapokat) különböző témákban: pl. filmek, autók, kultúra, zene, divat, italok stb. Miután nálunk ezek megszűntek, átváltottam a modern magyar és külföldi képeslapok gyűjtésére. Kb. 20 nagyobb témám van.
A legjelentősebbek: lakóhelyem, Kecskemét képeslapjai, reklámlapok, hungarika (magyar vonatkozású külföldön kiadott lapok), mozikkal, filmekkel, színészekkel kapcsolatos képeslapok, illetve a nyugatnémet Krüger Kiadó képeslapjai és történetének kutatása.
Legbüszkébb a filmes és a hungarika gyűjteményemre vagyok. A képeslapok és a témához kapcsolódó papírrégiségek megszerzése nem volt egyszerű. Sok vásárlás, csere, levelezés, utazás és találkozás élménye  fűződik hozzájuk belföldön és külföldön egyaránt. Mind a két anyagból volt már kiállításom  Kecskeméten, amiről a sajtó, illetve a helyi TV is beszámolt.
A gyűjteményemben jelenleg több mint 70.000 db képeslap van. A gyűjtés mellett több éve aktívan érdekel a képeslapok és a kiadók története. A kutatómunka során sok embert megkerestem e-mailben, vagy személyesen találkoztunk. Több interjút készítettem neves gyűjtőkkel és kiadókkal. Ezek cikk formájában az Egyesület hírlevelében és a Bélyegvilágban jelentek meg. Iskolámban, a Kandó Kálmán Technikumban 2013 decembere óta minden tanévben tematikus kiállításokat készítek. Most a 45. kiállítás látható, témája: „Jeles napok októberben”. A kecskeméti Katona József Könyvtárban is volt már három kiállításom.
A képeslapok segítenek ablakot nyitni a világra, szélesítik látókörünket, kordokumentumok, megmutatják a világ apró szépségeit, és azt, hogy mi volt régen és mi van most. Egy jó képeslap szórakoztatva tanít és felkeltheti az érdeklődést helyek, emberek és témák, ügyek iránt. Emellett kultúrát közvetítenek, segítenek felidézni az emlékeket, egy társaságban beszédtémát adnak, és a gyűjtésük révén új barátokat szerezhetünk.
A gyűjtés, kutatás és bemutatás mellett a közösségépítésben is részt veszek. 2013-ban egy gyűjtőtársammal egy közösségi oldalon létrehoztuk a Képeslapgyűjtők Egyesülete csoportját, amelyhez az évek során közel 2000 fő csatlakozott. A csoport ideális arra, hogy a gyűjtők országhatártól függetlenül beszélhessenek egymással, bemutassák és megosszák érdekesebb képeslapjaikat, feltegyék kérdéseiket, kicserélhessék gondolataikat, illetve értesüljenek a hobbival kapcsolatos hírekről, eseményekről.

Jövőbeli terveim: szeretnék még további érdekes kiállításokat készíteni a saját ötleteim alapján. Kíváncsi vagyok, hogyan lehet kitörni a „keretek” közül, milyen játékos vagy nem szokványos módja van a képeslapok bemutatásának. A kutatást és az eredmények feldolgozását és megírását fontosnak tartom.

A bemutatott képeslapok:

     Tiringer Ferenc

Tiringer Ferenc (1875-1947) díszes kovácsoltvas munkái sok kecskeméti lakóházon és középületen láthatóak. 2019-ben a Facebookon egy csoport alakult Dömötör Tibor vezetésével, hogy Tiringer mester életútját és munkáit feltérképezze. Tibor több városnéző sétát szervezett, amiből rengeteg tanultunk, és egy egész kis közösség alakult ki a résztvevőkből. Az utolsó sétát követően gondolkoztam azon, hogy mivel lehetne lezárni ezt a néhány hónapot. Egy emlék képeslap jutott eszembe, amiből végül egy sorozat lett. Benedek György fotóiból és Dunszt István grafikájából egy nyolc darabból álló képeslapsorozat készült, amit az érdeklődők megvásárolhattak. A szép minőségű képeslapok adták az ihletet egy Tiringer Ferenc életművét feldolgozó könyvhöz, amely 2020-ban jelent meg. A mester életműve így méltó bemutatást kapott. A sorozatra nagyon büszke vagyok, mert olyan eredményt értünk el, amit korábban nem is reméltünk, mindezt néhány jól tervezett képeslap segítségével.

A Kecskemét látnivalóit ábrázoló grafikát Dunszt István készítette, az én felkérésemre. Ebből ötven példányban képeslap készült, amely egyfajta névjegyként is funkcionál. A grafika később egy kiállítás plakátján és egy könyv borítóján is feltűnt. Nálunk és Európában kevés az ilyen gyűjtői képeslap, Amerikában viszont elég sokan készíttetnek hasonlót egy-egy neves grafikussal.

25 éves Egyesület
Az Egyesület lepkés jubileumi képeslapja, amelyik 2014-ben jelent meg. Fontosnak tartom, hogy az Egyesület saját tervezésű képeslapot is kiadjon alkalmanként. Ennek kitalálása és az ötletek finomra hangolása igazi együttműködést kíván. Dr. Nagy Attila gyűjtőtárs segítségévelegy nagyon szép lap jelent meg az Egyesület 25 éves évfordulójára. Egy régi lepkés motívumot öltöztettünk új köntösbe. A hátoldalon egy képeslaposidézet és az Egyesület elérhetőségeiolvashatóak. 

 

Horváth Zoltán

Vissza az előző oldalra!
Képeslevelezőlap-gyűjtők Egyesülete - Magyar