Trianon emlékezete az egyik fő témája a képeslevezőlap-gyűjtők ez évi országos kiállításának. Tavaly a járványhelyzet elmaradt a találkozó, így a centenáriumra szánt összeállításaikat is most mutatják be a gyűjtők Szombathelyen, a Berzsenyi-könyvtárban.
– Több mint ezer képeslap látható a tablókon, köztük igazi ritkaságok is. Mi, gyűjtők azt szoktuk mondani, hogy a képeslap többet ér, mint egy históriáskönyv. Számos olyan emléket örökítenek meg ezek a lapok, amelyek ma már nem láthatók. Idén is több történelmi vonatkozású tabló készült, de természeti és kulturális tematikájú anyagokat is láthatnak az érdeklődők – jegyzi meg Kőszegfalviné Pajor Klára, a Képeslevelezőlap-gyűjtők Országos Egyesületének elnöke.
Ezúttal tíz egyesületi tag válogatott a gyűjteményéből: az első világháborút lezáró békeszerződéshez kötődő emlékek mellett megjelennek a kiállított képeslapokon az 1986-os millenniumi ünnep látványosságai, a változatos madárvilág, a portréfestés remekei, a festett kazettás műemlék református templomok, Erdély, illetve Hódmezővásárhely látnivalói, valamint a brit királyi család magyar gyökereire is fény derül.
– Debrecenben élek, a városhoz kötődő képeslapok a gyűjteményem gerincét adják. Természetesen a most bemutatott darabok is kapcsolódnak Hajdú-Bihar megyéhez. Erzsébet királynő felmenői között van egy magyar grófnő, Rhédey Klaudia, aki birtokolta egy ideig a zsákai családi kastélyt – mondja dr. Nagy Attila orvos, közíró, képeslap-kiadó.
Magyarországon az első képes levelezőlapokat 1896-ban hozták forgalomba, és bár a táviratnak már vége, a képeslap még mindig tartja magát mint az üzenetküldés hagyományos eszköze.
További részletek - a kiállításról és a Képeslevelezőlap-gyűjtők Egyesületéről - ITT olvasható
Elérhetőségek:
Képeslevelezőlap-gyűjtők Egyesülete Cím: 9700 Szombathely, Ady tér 5. - Pf: 233 Telefon: +36(20)2865806
Szerző: Sajtóanyag